Karatisté z Bruntálu bronzoví na mistrovství světa v Malajsii

Ve dnech 19. až 22. září 2019 měli čtyři bruntálští karatisté tu čest reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v karate goju-ryu v Malajsijském Kuala Lumpur. Mezi více než šesti sty bojovníky z dvaceti devíti zemí se rozhodně neztratili, výprava byla velmi podařená a úspěšná.

Vliv na výkony borců však jistě měla více než dvacetihodinová cesta z naší domoviny, šestihodinový časový posun, vysoká teplota a vlhkost, ale zejména velmi špatná kvalita místního ovzduší, připomínající zakouřený skleník.

Vít Žatka, hlavní trenér bruntálského klubu, po všechny dny turnaje velice úspěšně a fundovaně působil ve sboru rozhodčích. Jako zástupce manažéra tatami a sudí se zaskvěl napříč všemi kategoriemi v disciplínách kata i kumite, a to i více než 12 hodin denně.

David Dvořák a Lubomír Vaverka byli kouči české šestadvaceti členné reprezentace. Mimo tohoto náročného poslání, rovněž současně sami závodili, společně s jedinou zástupkyní něžného pohlaví bruntálského karate Adélou Matuškovou v kumite. V kata tentokrát bruntálské karate zastoupení nemělo.

Do bojů jednotlivců v kategorii kumite masters + 35 let jako první zasáhl L. Vaverka. Ten po úvodních eliminačních kolech postupně zdolal Thulasiho Rmalaingama z Indie 2:0. Ve čtvrtfinále s přehledem zvítězil nad jihoafrickým Willem Potgetierem 6:0. V boji o finále dvě sekundy před koncem podlehl iránskému Mohamadu Shamsirimu 0:1. Vaverka dostal možnost utkat se o třetí místo. V takticky vedeném zápase porazil 3:0 Mehrgana Teimornehzada z Iránu a zaslouženě získal bronz. Během zápasu se Vaverka musel vyrovnat i s nesportovním a hrubým chováním iránského kouče, který byl posléze hlavním rozhodčím vykázán ze zápasiště.

Na druhé straně pavouka v kategorii kumite masters + 35 let po počátečních úspěšných zápasech David Dvořák nejprve deklasoval íránského Mahdiho Khoorsnfarda před koncem časového limitu 8:0. Opět rozdílem osmi bodů si v dalším utkání poradil s Muhammedem Aslanem z Pakistánu. Semifinále z rakouským Renem Mihelicem skončilo 0:0. Tři z pěti rozhodčí vyhodnotilo rakouského zápasníka jako aktivnějšího a pustili jej do finále. A tak i Dvořák mohl ještě usilovat o třetí místo. Zde, v posledním utkání předvedl Dvořák své mnohaleté zkušenosti a Íránce Abase Esfandariho skórem 5:2 připravil o všechny naděje na medaili. Tak přibyl další bronz bruntálským karatistům.

V kumite senioři do 84kg Vaverka podlehl jihoafrickému Jeanu Pretoriovi 5:2 v úvodním zápase, a na medailové pozice nedosáhl.

Dosud největší úspěch zaznamenala Adéla Matušková v kategorii kumite juniorky do 53kg. Základními koly prošla bez ztráty „kytičky“. Ve vyřazovací části porazila indickou Niveditu Srikant 3:0, poté s přehledem překonala domácí Malajku Rawid Chendran 7:1. V boji o finále ještě 20 sekund před koncem vedla nad portugalskou soupeřkou Beatriz Pintó 2:1. Té se povedlo vyrovnat a pár sekund před koncem zápasu otočit skóre na 2:3. I třetího zástupce bruntálského karate čekal „jen“ boj o bronzovou medaili. Zde již A. Matušková nezaváhala, a bezchybně zdolala Huang Yu z Taipeie 8:0 a přidala další medaili do bruntálské sbírky.

Zlatým hřebem světového šampionátu vždy bývá královská disciplína kumite team mužů, ve které borci zápolí bez rozdílu hmotnosti. Nejzkušenějšími karatisty pětičlenného týmu byli David Dvořák a Lubomír Vaverka. Český tým má mnoho příznivců a fanoušků napříč všemi zúčastněnými zeměmi. Nejinak tomu bylo i zde. Svými výkony Češi zvedali diváky z ochozů ve vypjatých a napínavých zápasech, za jejich hlasitého skandování. V čtvrtfinále 3:1 porazili Rumuny. Následoval nejtvrdší oříšek, domácí Malajsie, tito nakonec náš tým, po nádherných zápasech porazili 3:1. V následném utkání Češi nakonec porazili rychle a nekompromisně Írán 3:0, a radovali se z dalšího bronzu.

Sbírku medailí ještě rozšířila Adéla Matušková v kategorii kumite tým juniorky, ve kterém s budějovickou Osouchovou, tradičně na tomto šampionátu, vybojovaly třetí místo.

Celkově bruntálští karatisté získali pět bronzových medailí a přispěli tak k tomu, že Česká republika se v počtu získaných medailových pozic umístila na čtvrtém místě mezi všemi zeměmi účastnícími se šampionátu.

Ve stopách těchto vrcholových závodníků Klubu karate – dó Bruntál mohou kráčet i další následovníci. Stačí jen přijít v úterý nebo ve čtvrtek od 17 hodin do velké tělocvičny SPŠ OA, Kavalcova 1, Bruntál a začít se aktivně věnovat karate pod vedením výše uvedených karatistů. (L. Vaverka)

 

Foto zde…

 

-->