Panáček a Vaverka excelovali v Nymburku

V sobotu dne 11.5.2013 se v Nymburku uskutečnil jeden s největších turnajů v karate s mezinárodní účastí v České republice Wakizaši cup. Mezi více než 450 účastníky z několika zemí Evropy předvedli vynikající výsledky dva členové bruntálského Klubu karate-dó Jiří Panáček a Lubomír Vaverka.

Oba borci turnaj pojali jako součást tréninkové přípravy před nadcházejícím Mistrovstvím Evropy, kterého se zúčastní ve dnech 24.5. – 26.5. v rakouském Fürstenfeldu, budou zde hájit barvy České republiky.

Oba zápasníci změřili své síly v disciplíně kumite a to současně v nejtěžší mužské kategorii a v kategorii bez rozdílu hmotnosti. Nejprve do bojů v těžké váze zasáhl zkušený reprezentant Jiří Panáček, ten v prvním zápase doslova deklasoval během půl minuty Jana Kašpara z České Lípy 8:0, aby následně mohl předvést ještě virtuosnější výkon v duelu s Jindřichem Iblem z Loun, kdy jej doslova rozkopal precizními technikami nohou a rozsekal dokonalými technikami seků, přičemž jejich používání na české závodní půdě není tak obvyklé a opět před časovým limitem zvítězil 8:0. Jirkovi poražení soupeři, kterým nedal sebemenší šanci se projevit, následně neskrývali své zklamání z prohry.

Na druhé straně „pavouka“ jako druhý z favoritů těžké váhy stanul Lubomír Vaverka. Luboš v prvním kole narazil na zkušeného Petra Pinharta z Litvínova. Skvěle takticky vedeným způsobem boje jej za vyrovnaného skóre v posledních vteřinách zápasu zasáhl úderem na hlavu. Pinhart již bodovou ztrátu nedostal šanci srovnat a Luboš tak vyhrál. V kole druhém se utkal s Karlem Bourou z Liberce, toho nijak nešetřil a zvítězil před časovým limitem 8:0.

Po úspěšném projití eliminačních soubojů, nezbylo než, aby proti sobě Luboš s Jirkou nastoupili ve finále. V doslova bratrovražedném souboji se oběma karatistům proti sobě vždy nebojuje dobře, neboť se velmi dobře technicky i takticky znají. Pohár za první místo z těžké váhy si však zaslouženě odnesl Jirka. Dvakrát za sebou zasáhl Luboše kopem na záda a tak zpečetil své vítězství.

Do královské kategorie bez rozdílu hmotnosti už oba Bruntalané nastupovali značně unavení v pozdních večerních hodinách. Vyčerpání však kupodivu mělo pramalý vliv na jejich výsledky. Jirka v prvním zápase se Švarcem z Havířova nijak nepřekvapil, když pokračoval ve svém rytmu seriálu letošní závodní sezony, když jej ztrestal rozdílem 9:0. Luboš nastoupil proti Boguskému z Jindřichova Hradce, ten tomuto mladému reprezentantovi nedal rovněž šanci a bez problému jej porazil. Jak se dalo očekávat, bylo tak finále opět záležitostí v Bruntálském podání. Luboš s Jirkou vedli vyrovnaný zápas, ale Jirka s výborným načasováním Luboše v jedné ze vzájemných výměn kontroval úderem na hlavu, za co se pak zaslouženě radoval z druhé zlaté medaile.

Dvakrát zlatého Panáčka a dvakrát stříbrného Vaverku a jejich výkony označil ředitel soutěže za nejkrásnější zápasy a nejzkušenější závodníky.(vav)

-->