MISTROVSTVÍ SVĚTA V KARATE

V italském Folignu se 8.-11. září uskutečnilo odložené mistrovství světa karate Goju-ryu. Z České republiky na soutěž odjela 40-členná výprava, jejíž součástí bylo i 9 členů Klubu karate-dó Bruntál. Osm závodníků a reprezentační trenér David Dvořák.

Prvním bruntálským odchovancem, který do bojů na MS zasáhl byla v pátek 9. 9.Nikola Voksová v kumite dorostenek nad 54 kg, kde obsadila 7. místo.

Ostatní karatisté z Bruntálu předvedli své výkony v individuálních kategoriích v sobotu 10.9. Prvním z nich byl zkušený Lubomír Vaverka v kumite veteránů od 35 do 45 let. Ve čtvrtfinále podlehl Olzewskému z Německa 3:11, v následných opravných bojích však nezaváhal a po vítězství nad Italem 0:1 a následném vítězství před časovým limitem 9:2 nad Osakou z USA získal třetí místo. Druhou bronzovou medaili vybojoval Filip Dvořák v kumite mužů do 21 let (U21) ve váhové kategorii do 75 kg. V semifinále nevyzrál nad italským bojovníkem Alunnim a podlehl mu 4:6. V zápase o stupně vítězů si poradil s Rakušanem Arbeiterem 10:3.

Kousek od medaile byli i Adéla Matušková v kumite žen U21 do 55 kg, Tereza Sikorová v kumite žen nad 68 kg a Alex Vodička v kumite mužů U22 do 84 kg. Poslední zápas, o bronz, jim nevyšel a obsadili shodně 5. místa. Denis Vodička byl vyřazen v 2. kole kumite juniorů nad 78 kg a Nela Brázdilová byla vyřazena v 1. kole kumite žen do 68 kg.

Na některých závodnících bylo vidět zklamání ze sobotních výsledků. Vše si vynahradili poslední den mistrovství, který byl ve znamení zápasů družstev. Karatisté z Bruntálu byli významnými členy těchto týmů a výrazně přispěli k medailovým úspěchům. Nikola Voksová s dorostenkami získala bronzovou medaili. Součástí ženského týmu byly Nela Brázdilová, Adéla Matušková a Tereza Sikorová. V semifinále těsně podlehli Itálii. V boji o bronz porazili Jihoafrickou republiku 0:2. Muži (F. Dvořák. L. Vaverka, A. Vodička) se probojovali do finále, zde podlehli Rumunsku 1:3 na zápasy a odvezli si z Itálie stříbrné medaile. Ve speciální kategorii kumite tým mix, tedy 4 muži a 3 ženy, startovali Alex Vodička, Filip Dvořák, Adéla Matušková, Tereza Sikorová a Nela Brázdilová, se taktéž dostali do finále, kde podlehli Portugalsku 1:4 a získali stříbrnou medaili. Jediný, kdo se nepostavil na „bednu“ byl Denis Vodička. I když své zápasy v kumite týmu juniorů všechny vyhrál, ostatní členové družstva jej ve výkonech nepodpořili a skončili na 5. místě.

V konečném pořadí zemí se Česká republika s 34 medailemi umístila na 5. místě. (vit)