Mistrovství ČR v karate

V Brně v sobotu 10. 5. proběhlo jubilejní 20. mistrovství ČR v karate stylu goju – ryu. Na tento turnaj se nominovalo 15 závodníků z Klubu karate – dó Bruntál. Samotného mistrovství se zúčastnilo 14 členů. Vít Žatka zde působil v roli hlavního rozhodčího.

Hned v úvodní disciplíně, kihon – ido žáků bral Bruntál zlatou medaili. Tu vybojovala Elischka Czechová, která porazila všechny své soupeře bez ztráty „praporku“. Třetí místo získal Denis Vodička. Favoritka a vítězka národních pohárů Nela Brázdilová byla překvapivě vyřazena v 1. kole.

Toto byly jediné medaile z dopoledního bloku kata, do kterého se tato disciplína počítá. V kata žáků na společném 5. až 6. místě skončili bratři Vodičkové – Alex a Denis. Stejně se umístily i Nela Brázdilová s Karolínou Rolandovou v kata žaček. Tereza Sikorová zde byla vyřazena v 1. kole.

V odpoledním bloku kumite, které je silnější disciplínou bruntálských karatistů, se jako první představil Antonín Kučera v žácích do 35 kg. A velmi úspěšně. Dařilo se mu porážet soupeře díky úderu čudan gjaku cuki a probojovat se do finále. O titul se utkal s Drábkem z Ústí n. Labem. Nestačil však na něj a prohrál 0:2. Další stříbro přidal Alex Vodička v kumite žáků nad 35 kg. Finále s hodonínským Jesenským skončil 0:0, avšak tři rozhodčí z pěti považovali za lepšího Jesenského a titul putoval do Hodonína.

V kumite žaček bez rozdílu hmotnosti (BRH) měl Bruntál trojnásobné obsazení. Karolína Rolandová i Tereza Sikorová svorně skončili na Průchové z Č: Budějovic. Jelikož se tato karatistka probojovala do finále, utkali se Karolína s Terezou o bronz. Zápas skončil nerozhodně. Všem pěti sudím se aktivnější jevila Tereza a odvezla si z Brna bronz. Adéla Matušková se probojovala do semifinále, zde prohrála 0:1 s budějovickou Osuchovou, v boji o druhé třetí místo taktéž prohrála 0:1 se Škrancovou z Hustopečí a získal společně s Karolínou 5. místo.

V kumite dorostenců do 45 kg musel Filip Dvořák vzdorovat přesile závodníků Ústí nad Labem a Českých Budějovic. To se mu dařilo až do semifinále. Zde prohrál s Drábkem z Ústí 4:0 a v následujícím zápase o bronz s českobudějovickým Suchým taktéž 0:4. Ondřej Tomeček byl vyřazen v kumite dorostenců nad 45 kg v úvodním zápase.

Vrcholem mistrovství jsou zápasy mužů. Tyto boje probíhali před kamerami České televize. V kumite mužů do 75 kg Bruntál reprezentovali Šimon Chmelár a David Dvořák. Chmelár prohrál v postupu o finále s Laštůvkou z Č. Budějovic 0:3. Ve finále jej pomstil Dvořák, když Laštůvku porazil 2:0 a získal druhý titul pro bruntálské karatisty. Chmelár skončil v konečném účtování na 3. místě.

I v kumite mužů nad 75 kg měl Klubu karate – dó Bruntál dvojnásobné zastoupení – Miloše Kopetku a Lubomíra Vaverku. Kopetka získal 3. místo po semifinálové prohře s Havelcem z J. Hradce 0:3. Vaverka v druhém semifinále s přehledem vedl nad kyjovským Kovářem. Dvě sekundy před koncem kopem mawaši geri na hlavu soupeře uspal, za což byl vyloučen a do finále nepostoupil. I on získal „alespoň“ bronzovou medaili.

Závěrečnou kategorii MČR je kumite BRH. Zde měli bruntálští karatisté 3 zástupce – Dvořáka, Vaverku a Kopetku. Všichni tři si odnesli medaili. Kopetka

bronz, Vaverka stříbro a další zlatou přidal Dvořák, který Vaverku v závěrečném utkání porazil díky menšímu počtu trestů.

Bruntálský klub získal na tomto mistrovství celkem 3 zlaté, 3 stříbrné a 6 bronzových medailí, a byl čtvrtým nejlepším týmem šampionátu. Při slavnostním nástupu dostali zástupci bruntálského karate Vít Žatka a Michal Hrubý ocenění od prezidenta svazu za rozvoj karate v České republice. (vit)