Mistrovství ČR v karate Goju-Ryu

V neděli 21.4. proběhlo v Brně mistrovství ČR v karate stylu goju–ryu. Na tento turnaj se nominovalo 17 závodníků z Klubu karate-dó Bruntál. Samotného mistrovství se zúčastnilo 13 členů. Vít Žatka zde působil v roli hlavního rozhodčího.

První medaili, bronzovou, pro bruntálský klub získala Karolina Rolandová v kihon-ido žáků. Alex Vodička v téže disciplíně skončil patý.
V kata si 5. místa odvezli Tereza Sikorová v žákyních, Michaela Mališová v dorostenkách a Ondřej Tomeček v dorostencích. Filip Dvořák, Antonín Kučera a Miloš Kopetka byli ve svých kategoriích kata vyřazeni v 1. kolech.
V odpoledním bloku kumite se jako první představil Antonín Kučera a Filip Dvořák v žácích do 35 kg. Filip po prohře s  Podrábským z Ústí n. L. 0:2 měl ještě šanci vybojovat 3. místo. Toto prohrál s Rezkem z Č. Budějovic až na rozhodnutí rozhodčích 2:3 a skončil na 5. místě. Tonda se díky své bojovnosti propracoval do finále, kde taktéž narazil na Podrabského. Ani on na něj nestačil, prohrál 0:2 a odvezl si stříbrnou medaili. Další pátá místa v kumite získali Ondřej Tomeček v dorostencích do 45 kg, Tereza Sikorová v  žákyních bez rozdílu hmotnosti (BRH), Dagmar Štůralová v juniorkách BRH a Miloš Kopetka mezi muži nad 75 kg.
Vrcholem mistrovství jsou tradičně zápasy mužů. V kumite mužů do 75 kg Bruntál reprezentovali Šimon Chmelár a David Dvořák. Chmelár prohrál v úvodním kole s Drškou z Třince 0:6 a byl vyřazen. Dvořák vedl v 2. kole nad Křížem z Rosic již 6:0. Oba borci přestali pár sekund před koncem zápasit, za což byli potrestáni. Jelikož to bylo Dvořákovo čtvrté napomenutí za porušení pravidel, byl diskvalifikován a do dalšího kola postoupil soupeř.
V kumite mužů nad 75 kg se bojů o titul zúčastnili tři bojovníci Klubu karate-dó Bruntál. Mimo již zmíněného Kopetky, to byli Lubomír Vaverka a Jiří Panáček. Vaverka i Panáček se bez problému probojovali do semifinále. Panáček zde porazil Zemana z Ústí n. L. sice jen 1:0, ale po celý zápas měl drtivou převahu a nikdo o jeho postupu do finále nepochyboval. Vaverka se střetl s J. Kočím z Č. Budějovic. Bruntálský borec však Kočího nešťastně zranil za což byl vyloučen. V boji o bronz za 40 sekund porazil Kopetku 8:0 a vybojoval si místo na „bedně“. Z důvodu vážného zranění J. Kočího se finalový boj neuskutečnil a zlato bez boje získal Panáček.
Tradičně závěrečnou kategorii MČR je kumite BRH. Zde měl Bruntál dokonce 4 zástupce. David Dvořák a Miloš Kopetka byli vyřazení v 1. kolech. I tak však bylo finále bruntálskou záležitostí. Utkali se zde Lubomír Vaverka a Jiří Panáček. Po tvrdém, ale férovém boji, svůj druhý titul „urval“ Jiří Panáček, který vyhrál těsně 1:0.
Bruntálský klub získal na tomto mistrovství celkem 2 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové medaile, a byl čtvrtým nejlepším oddílem šampionátu. (vit)