Bruntálští karatisté úspěšní na mistrovství světa

Ve dnech od 13. do 15. září proběhlo v Jihoafrickém Kapském městě mistrovství světa v karate organizace WGKF, kterého se zúčastnilo 36 států. Díky výsledkům se na toto mistrovství probojovalo i kvarteto bruntálských karatistů: Michal Hrubý, David Dvořák, Jiří Panáček a Lubomír Vaverka. Hrubý a Dvořák na tomto mistrovství působili též jako trenéři pro sestavy kata resp. zápasy kumite.

Pátek 13. byl ve znamení disciplíny kata. A pro Michala Hrubého, který soutěžil v kata veteránů a kata týmů, to smolný „pátek 13“ nebyl…. Jako úřadující mistr Evropy v kata veteránů patřil k spolufavoritům na titul v této kategorii. Tyto předpoklady potvrzoval až do semifinále, kde narazil na domácího závodníka Biagoniho. Hrubého kata Suparimpei na Jihoafričana nestačila a prohrál 1:4. V zápase o 3. místo se utkal s reprezentantem Fiji – Manihem, s kata Seizan jej suverénně porazil 5:0 a získal bronzovou medaili.

V soutěži kata týmů sestava Hrubý, Míček, Imríšek postupně porazila Rakousko, Namibii a Jihoafričany. Ve večerním finále proti Německu převedli kata Suparimpei. Rozhodčí i diváky zaujalo především předvedení významu kata tzv. bunkai, vyhráli 4:1 a Česko po zásluze získalo titul mistrů světa.

V sobotu 14. 9. byly na řadě zápasy kumite. Zde Českou republiku a Bruntál reprezentovali Jiří Panáček a Lubomír Vaverka, oba v nejtěžší váhové kategorii – kumite mužů nad 84 kg, a David Dvořák v kumite veteránů nad 170 cm.

V kumite mužů Vaverka ve 2. kole narazil na domácího Mosse a prohrál s ním 2:9. Jelikož domácí karatista postoupil do finále, dostal Vaverka šanci utkat se o bronz. V 1. opravném kole porazil před časovým limitem Thomsona z Rakouska 8:0. V samotném zápase o stupně vítězů nestačil na Hashemzadeha z Iránu a prohrál 1:6.

Panáček si chtěl napravit reputaci z nepovedeného výkonu na ME v této kategorii. A plně se mu to povedlo. Svým rychlým a dynamickým stylem drtil všechny své soupeře až do finále, kde na něj čekal Vaverkův přemožitel – Moss. Jelikož šlo o finále MS, vedl se taktický boj. Domácí reprezentant se ujal vedení, Panáček vyrovnal, několik desítek sekund před koncem se povedlo Mossovi získat bod za kizami cuki. Přes veškerou snahu se Panáčkovi utkání již nepovedlo zvrátit, podlehl 1:2 a stal se vicemistrem světa.

David Dvořák při cestě do finále zvítězil nad Chiowotou ze Zimbabwe 4:2, Rakušanem Stanulou 3:2 a domácím Mankem 6:2. Ve finále se utkal s Ukrajincem Morozovem. Po dramatickém a vyrovnaném boji Ukrajincovi podlehl 1:3 a odvezl si z Afriky stříbro.

Neděle byla vyhrazena soutěži týmů kumite. Pětičlenné družstvo kumite mužů bylo z větší poloviny obsazeno bruntálskými borci. V semifinále se naši reprezentanti setkali se svým finálovým soupeřem z ME – Ukrajinou. Ukrajině se povedla odveta a naše borce porazili 0:3. V utkání o 3. místo Češi narazili na Namibii. Všechny zápasy skončili před časovým limitem 8:0 v náš prospěch a české družstvo si na krk pověsilo bronzové medaile.

Celkem Česká republika na šampionátu získala 6 zlatých, 3 stříbrné, 7 bronzových medailí a umístila se na 4 místě v celkovém hodnocení národů.

-->