Bruntálští karatisté dovezli medaile z mistrovství Evropy

Ve dnech 12. až 16. září proběhlo v tenisovém centru Maia u Porta mistrovství Evropy v karate goju–ryu. Této akce se zúčastnilo i 7 karatistů Klubu karate–dó Bruntál. Šest bylo aktivních závodníků, Vít Žatka byl nominován do sboru rozhodčích.

1. den mistrovství byl ve znamení registrace a doprovodných závodů – plnokontaktního zápasu irimikumite. Těchto bojů se účastnili zkušení David Dvořák a Lubomír Vaverka. Vaverka v kategorii mužů nad 84 kg prohrál v semifinále s Ukrajincem na technické K.O a obsadil 3. místo. Až do finále se v kategorii veteránů probojoval Dvořák. Jeho souboj s vyšším Portugalským bojovníkem byl vyrovnaný, ale rozhodčí se přiklonili k domácímu závodníkovy a Dvořák si z Portugalska odvezl 1. medaili a to stříbrnou.

Ve čtvrtek se představila mládež. České a bruntálské barvy hájili Adéla Matušková a Valentýna Macková. V kumite obě dosáhli na stejný výsledek a to 5. místo, když obě prohráli ve čtvrtfinále s domácími soupeřkami. V. kata dorostenek 11/12 let se Mackové nepovedla úvodní kata Kururunfa a prohrála. Díky postupu soupeřky do finále však měla šanci ještě zabojovat o třetí místo. A toho beze zbytku využila. Předvedla kata, které jí více vyhovovaly a její výkon šel nahoru. V posledním zápase o bronz, s kata Seizan suverénně porazila domácí závodnici 3:0.

Další den se opět zapojili do bojů naši nejzkušenější závodníci – Lubomír Vaverka a David Dvořák a to v kategorii masters nad 171 cm. Vaverka se ve čtvrtfinále střetl Olsewskym z Německa. Bruntálský borec měl nad Němcem převahu a vedl již 5:2. V závěru však velmi tvrdě zasáhl soupeře do hlavy a zranil jej tak, že musel být odvezen do nemocnice. Za tento zákrok byl Vaverka diskvalifikován a vyřazen. Dvořák se dostal až do semifinále. Zde se nad Italem Colombim ujal vedení a vypadalo to, že má zápas pod kontrolou. Italovy se pomocí dvou úderů na hlavu z přední ruky povedlo skóre otočit a zvítězil 2:1. Jelikož zraněný Olsewsky nemohl nastoupit, získal Dvořák bez boje třetí místo.

Pro zápasy mužů a žen byla vyhrazena sobota. V kumite mužů do 84 kg se Šimon Chmelár v 1. kole utkal s Rumunem, prohrál 1:3 a byl vyřazen. Jiří Panáček v kumite mužů nad 84 kg v 1. kole suverénně porazil ukrajinského závodníka 4:0. V 2. kole opět drtil svého soupeře a vedl již 5:2. Při jednom nešťastném obranném zákroku však došlo k vykloubení ramene, i přes Panáčkovo odhodlání, turnajový doktor českého borce nepustil dále do boje a tím byla zmařena poslední šance na zisk medaile v individuálních disciplínách pro Bruntál.

Závěrečný den je tradičně věnován kumite družstev. Tým mužů je sestaven z 5 členů a 2 náhradníků. V sedmičlenném uskupení ČR byli čtyři zástupci bruntálského karate – Vaverka, Dvořák, Chmelár a Panáček jako náhradník. V 1. kole se český tým utkal s Italy. Vaverka i Dvořák své duely vyhráli, Chmelár remizoval. Celkově Češi zvítězili 3:1. V semifinále se utkaly s domácími favority. V 1. utkání Vaverka udržel remízu proti největší hvězdě šampionátu – Moreirovi. S bratrem portugalské hvězdy se utkal David Dvořák. Rozhodčí neuznali ani jednu z jeho tříbodových technik a prohrál 1:2. I v dalších zápasech, po vyrovnaných bojích, měli vždy o něco navrch Portugalci a porazili České borce 3:0. Češi nakonec získali bronz, jelikož Německo nastoupilo jen ve třech členech a k celkovému vítězství stačilo našemu týmu jedno vítězství, které hned v 1. střetnutí zajistil Herman z Č. Budějovic. (vit)

 

Foto zde…

 

-->