TŘI TITULY MISTRŮ EVROPY V KARATE V BRUNTÁLE

Od 5.9. do 7.9. proběhlo v německém Heilbronnu mistrovství Evropy v karate stylu goju – ryu. Tohoto mistrovství se zúčastnilo i pět zástupců Klubu karate – dó Bruntál. Lubomír Vaverka a Jiří Panáček byli nominování do kumite mužů. David Dvořák a Michal Hrubý zde působili v rolích trenérů a zapojili se i do soutěže kategorie Masters. Vít Žatka zastupoval ČR ve sboru rozhodčích.

V sobotu v odpoledních hodinách, téměř současně, vstoupili do bojů o tituly Vaverka a Panáček. Zatímco se Vaverka pral na tatami č. 2 v nejtěžší váhové kategorii nad 84 kg, Panáček soutěžil na tatami č. 3 v kumite do 84 kg. Až do semifinále si oba vedli shodně tj. úspěšně. V zápase o finále Vaverka nastoupil proti favorizovanému Krylovskému z Ukrajiny. Náš zápasník překvapil soupeře hned v úvodu. Rychlím nástupem a kopem uramawaši geri na hlavu získal tři body. Veverka si své vedení, i přes velký tlak soupeře, nadále udržoval. Bohužel, při jedné akci nešťastně došlápl, zranil si koleno a za stavu 4:2 musel zápas vzdát. Zranění bylo tak vážné, že nemohl nastoupit ani do zápasu o třetí místo a skončil pátý. Na vedlejším tatami měl i Panáček v semifinále ukrajinského borce – Chochlova. Jirka však přijel do Německa ve formě, nedal soupeři šanci, zvítězil 5:2 a postoupil do finále.

Večerní finále kumite do 84 kg byl českou záležitostí. Z druhé strany nominačního pavouka se do něj probojoval nejzkušenější Český reprezentant Jan Kočí z Č: Budějovic, kterého Panáček ještě nikdy neporazil. Jirka však chtěl zkompletovat sbírku medailí ze seniorských ME (1x stříbrný, 1x bronzový), šel do zápasu s velkým odhodláním a touze po vítězství. A byl z toho nejhezčí a nejdramatičtější zápas celého mistrovství. Po vzájemném úvodním oťukávání se při prvním střetu povedlo získat dva body bruntálskému zástupci kopem mawaši geri čudan. Během další minuty navýšil vedení na 5:1. Kočí však využil svých zkušeností a půl minuty před koncem vedl 8:6. Panáček se ale nevzdával, 15 sekund před závěrem stáhl ztrátu na jeden bod. Dvě sekundy před koncem zápasu, kdy už se možná Kočí viděl se zlatou medaili na krku, se Panáček vyburcoval k poslednímu útoku a s úderem gongu ukončující zápas technikou džodan gjaku cuki srovnal na 8:8. Kdo se stanem mistrem Evropy bylo na hlasech rozhodčích a ti se v poměru 3:2 přiklonili k bruntálskému karatistovi.

Nedělní dopoledne bylo ve znamení kvalifikací v kategoriích Masters a družstev. Michal Hrubý v kata si bez problému zajistil finále. Stejně si vedl i David Dvořák v kumite do 80 kg. Zde na oba čekali němečtí soupeři. Ale ani ti nedokázali naše borce zastavit. Hrubý s kata Suparimpei zvítězil 5:0, Dvořák vyhrál nad Mecklem před časovým limitem 8:0 za necelou minutu a půl a oba si odvezli s Heilbronnu tituly mistrů Evropy.

Odchovanci KKD Bruntál byli důležitou součástí českých týmů. V kata družstev se Hrubý s Míčkem a Imríškem dostali do finále. Zde se střetli s domácím týmem. Obě mužstva předvedla shodnou kata – Kururunfa. Čtyři z pěti rozhodčí se však přiklonili k německému týmu a na české reprezentanty zůstali stříbrné medaile. V sedmičlenné sestavě pro kumite byli i Dvořák, Vaverka a Panáček. Po dramatickém semifinále, kdy Češi porazili Německo těsně 3:2, se utkali v poslední bitvě šampionátu s celkem Ukrajiny. Aktivně zde do bojů zasáhl Panáček, který za stavu 2:0 pro naše barvy měl za úkol proti nejlepšímu ukrajinskému borcovi – Krylovskému udržet alespoň remízu. Tento úkol splnil, i když skóre opět srovnal až v závěrečných vteřinách. V následujícím zápase V. Kočí přidal potřebný třetí bod a poslední zlatá medaile mistrovství putovala do Česka.

Pro bruntálské karatisty, kteří vybojovali v individuálních disciplínách tři zlaté a v týmech se podíleli na zisku jedné zlaté a jedné stříbrné medaile, jde o historicky nejúspěšnější šampionát. Snad naši borci předvedou obdobné výkony i příští rok a nominují se na světový šampionát na Nový Zéland.

Tyto úspěchy by nebyli možné bez finanční podpory města Bruntál a firmě Teplo Bruntál.

V případě, že by zájemci o karate chtěli pokračovat v šlépějích bruntálských karatistů, mohou se přihlásit do náboru, který probíhá během celého měsíce září a října, vždy v úterý a čtvrtek od 17 do 19 hod ve velké tělocvičně SPŠ.(vit)

Rozhovor s Jiřím Panáčkem:

 

Jak probíhala příprava na ME?

Letošní příprava startovala začátkem července na soustředění v Luhačovicích. Od tohoto soustředění jsem se svým nejlepším kamarádem a zároveň kolegou z reprezentace Lubomírem Vaverkou cyklovali týdny na dlouhý a krátký týden- dlouhý znamenal 7-9 tréninkových jednotek týdně a krátký pouze 3. Jako kontrolu formy jsme jeli na soustředění do Drahonína, kde se sešla spousta reprezentantů a kde jsme mohli objektivně posoudit naši trénovanost. Jelikož šlo vše podle plánu, tak jsme v tomto cyklování pokračovali. A musím říct, že já i Luboš jsme měli životní formu.

 

Dvě sekundy před koncem jsi prohrával o bod. Věřil jsi, že dokážeš zápas, otočit, na co jsi myslel?

Věřil jsem v to. Trenér mi od začátku mé závodní kariéry vštěpoval, že se bojuje do poslední sekundy. Díky mé dravosti dokáži otáčet spousty zápasů, protože ostatní polevují, ale já bojuji až dokonce.

 

Jaké jsou teď další sportovní plány?

Mé sportovní plány jsou za celou mou sportovní kariéru nejambicióznější. Nejbližším cílem je získat medaili na závodech evropského poháru v Budapešti. Pokud se mi to povede, mám reálnou šanci prát se o nominaci v mé kategorii na mistrovství světa v Brémách. Další je, zúčastnit se závodů premier league a sbírat cenné zkušenosti, abych je mohl za rok zúročit na MS GOJU RYU NA NOVÉM ZÉLANDĚ, kde bych chtěl vyhrát a tím ukončit mou závodní kariéru.

Ale aby toto bylo možné, potřebuji zůstat stále zdraví a mít správnou finanční podporou mého domovského klubu, kterému tímto chci mnohokrát poděkovat. A děkuji hlavně Vítovi Žatkovi za přístup – není to se mnou často jednoduché. Lubomíru Vaverkovi za super přístup při tréninku a psychickou podporu. Davidu Dvořákovi za kaučování a Michalu Hrubému za vymýšlení taktiky na finalní zápas a mou psychickou pohodu.

 

Foto zde…

 

-->