Národní pohár v karate

V Kroměříži v sobotu 12.3. proběhlo 1. kolo Národního poháru v karate goju-ryu. Této soutěže se zúčastnilo 13 zástupců Klubu karate–dó Bruntál.

Novinkou letošního roku bylo zavedení disciplíny agility, která má sloužit pro zlepšení pohybových vlastností začínajících karatistů. Zde si druhá místa vyběhali Filip Mareš v kategorii 9 až 11 let a Snokort Aviram mezi 12ti až 15ti letými. Anna Síkorová skončila v 1. polovině startovního pole.

V další disciplíně pro začínající karatisty, kihon ido, si nejlépe vedla Anna Síkorová, která obsadila 5. místo. Mareš i Snokort byli vyřazeni v 1. kolech.

V kata byla nejúspěšnější bruntálskou závodnicí Valentýna Macková, která v zápase o třetí místo porazila další „bruntalačku“, Marii Kučerovou a získala bronz. 7. místo obsadil v kata dorostenců Alex Vodička. Ostatní bruntálští karatisté byli vyřazeni v 1. nebo 2. kolech.

V kumite žákyň bez rozdílu hmotností (BRH) měly premiéru M. Kučerová a V. Macková. Obě si z Kroměříže odvezly medaile. Macková druhou bronzovou a Kučerová stříbrnou. Nad jejich síly byla V. Osuchová z Č. Budějovic, se kterou Macková prohrála v semifinále 0:4 a Kučerová ve finále 0:1.

Zlato vybojoval v kumite žáků nad 35 kg Denis Vodička, když ve finále porazil Hanáčka z Hodonína zásluhou větší aktivity. Další dvě zlaté přidal do své sbírky Lubomír Vaverka, a to v kumite mužů nad 75 kg a v BRH.

V kumite dorostenců nad 45 kg bruntálští karatisté skončili na Podrábském z Ústí n. L. Filip Dvořák s ním prohrál v semifinále 1:5 a obsadil třetí místo. Alex Vodička se s Podrábským střetl ve finále a podlehl 0:3.

V kumite dorostenek BRH se nejlépe presentovala Adéla Matušková, která z bruntálských závodníků předváděla nejhezčí zápasy a po zásluze se probojovala do finále. Tady se utkala s N. Osuchovou z Č. Budějovic. Dlouho byl zápas vyrovnaný a bez bodu. V závěru se Adéla snažila rozhodnout, ale zkušená budějovická závodnice bruntálskou reprezentantku 2x kontrovala úderem gjaku – cuki a zvítězila 2:0. Nela Brázdilová byla vyřazena v 1. kole Dvořákovou z Jindřichova Hradce.

Závodní premiéru si odbyli Karolína Švarcová a Tomáš Petr. Petr v kumite juniorů nad 65 kg skončil na 5. místě a Švarcová skončila druhá mezi ženami BRH.

Celkem získal bruntálský klub 3 zlaté, 6 stříbrných, 3 bronzové medaile a stal se druhým nejúspěšnějším týmem poháru (vit).