Mistrovství ČR v karate

V sobotu 21. 5. proběhlo v Brně mistrovství ČR v karate goju–ryu. Na tento turnaj se nominovalo 15 závodníků z Klubu karate-dó Bruntál. Samotného mistrovství se zúčastnilo 13 členů. Vít Žatka zde působil v roli hlavního rozhodčího.

Dopolední blok byl věnován disciplíně kata. V kata žákyň získaly bronzové medaile Marie Kučerová a Valentýna Macková. Karolína Švarcová obsadila 5. místo. Ostatní bruntálští závodníci (F. Dvořák, A. Vodička, T. Sikorová) byli vyřazeni v úvodních kolech.

Po slavnostním nástupu a předání cen za kata začal blok zápasů kumite.

V kumite žákyň bez rozdílu hmotností (BRH) nestačily Valentýna Macková ani Marie Kučerová ve svých úvodních duelech na karatistky z Č. Budějovic. Soupeřka M. Kučerové se dostala do finále a tak Marie dostala šanci bojovat o bronzovou medaili. Tu plně využila, když porazila Spilakovou z Třince 3:0.

V kumite žáků nad 35 kg si zlatou medaili vybojoval po vítězství 1:0 nad Vašíčkem z Hodonína Denis Vodička. Jeho bratr Alex se probojoval taktéž do finále, ale kumite dorostenců nad 45 kg. Zde se utkal s Podrábským z Ústí n. Labem. Favorita nepřekvapil a prohrál 0:3. Na stejném soupeři skončil v semifinále i Filip Dvořák. V bitvě o třetí místo bez problému zvítězil 3:0 nad Geiserem z Kroměříže.

V kumite dorostenců do 45 kg Antonín Kučera v semifinále prohrál z Drábkem z Ústí n. L. 0:5. V následujícím zápase o bronz prohrál bodem obdrženým v poslední sekundě s Maruškou z Č. Budějovic 0:1.

Nejobsazenější kategorií MČR bylo kumite dorostenek BRH. Zde mělo bruntálské karate trojnásobné zastoupení: Terezu Sikorovou, Nelu Brázdilovou a Adélu Matuškovou. Všechny tři prošly úspěšně 1. kolem, ale 2. kolo bylo nad jejich síly. Možnost opravy měly ještě Tereza Sikorová a Nela Brázdilová. Prvně jmenovaná si z Brna třetí místo odvezla, když Škrancová z Hustopečí byla vyloučena za knokautováni bruntálské závodnice. O druhé třetí místo se rvala N. Brázdilová s Jánovou z Č. Budějovic. Nela již vedla 2:0, ale ke konci utkání se Jánové povedl tříbodový kop na hlavu a Nele se již nepovedlo zápas zvrátit.

V kumite juniorů nad 65 kg Tomáš Petr v semifinále prohrál s Holubem z Ústí n. L. 0:1. V utkání o třetí místo podlehl se stejným skóre Szmekovi z Třince. Karolína Švarcová obsadila 3. místo v kumite žen.

Vrcholem mistrovství jsou zápasy mužů, které bruntálské karate ovládlo. Kumite mužů BRH probíhalo před kamerou ČT Sport a finále bylo bruntálskou záležitostí. Probojovali se do něj reprezentanti David Dvořák a Lubomír Vaverka. Jelikož se oba dobře znají, ani jeden se do akce nehrnul. Za tuto pasivitu byli potrestáni rozhodčími. Až po druhém napomínání se začalo zápasit. Vítězně z tohoto souboje vyšel zkušenější D. Dvořák, který díky úderu gjaku cuki džodan zvítězil 1:0 a získal titul mistra ČR. Lubomír Vaverka ke stříbrné přidal i zlatou medaili a pohár pro mistra ČR v kumite mužů nad 75 kg. Davidovi Dvořákovi ve finále kumite mužů do 75 kg již proti mladému Zaťkovi z Brna docházeli síly a nepovedlo se mu během zápasu zabodovat, ale 4 z 5 rozhodčích mu přiřklo vítězství a další titul bruntálskému borci.

Celkem získali karatisté z Klubu karate–dó Bruntál 4 zlaté, dvě stříbrné a 6 bronzových medailí a stali se třetím nejúspěšnějším týmem šampionátu (vit).

 

Foto zde…

 

-->