Mistrovství ČR v karate

V Brně v sobotu 23. 5. proběhlo mistrovství ČR v karate stylu goju – ryu. Na tento turnaj se nominovalo 17 závodníků z Klubu karate – dó Bruntál. Samotného mistrovství se zúčastnilo 14 členů. Vít Žatka zde působil v roli hlavního rozhodčího.

Hned v úvodní disciplíně, kihon – ido žáků do 8 let bral Bruntál svoji první medaili, a to bronzovou zásluhou Štěpána Šebka. Stejnou medaili získala i Valentýna Macková v kihon – ido žáků 9 – 11 let, když v semifinále překvapivě prohrála se Škrabalovou z Kroměříže 1:4. Marie Kučerová byla vyřazena v 1. kole.

V disciplíně kata nejlepšího umístění dosáhli Marie Kučerová v žákyních a Tereza Sikorová v dorostenkách. Obě shodně skončily na 5. místě. Klára Dočková a Valentýna Macková vypadly v úvodních kolech.

Po slavnostním nástupu, kde byl předseda bruntálského klubu Vít Žatka oceněn předsedou svazu za rozvoj karate v ČR, začal blok zápasů kumite.

V kumite žáků nad 35 kg se na medailové pozice prosadili bratři Vodičkové. Jediný soupeř, na kterého nestačili, byl Výlet z Kyjova. Denis s Výletem prohrál v 1. kole 0:8. V opravných zápasech již nezaváhal a vybojoval 3. místo. Alex své účinkování dotáhl až do finále. I on se však nedokázal účinně bránit proti Vytiskovým kopům mawaši – geri na hlavu a prohrál 0:6.

V kumite žákyň bez rozdílu hmotnosti (BRH) byla Klára Dočková vyřazena v 1. kole po prohře 0:3.

Do kumite dorostenek BRH se nominovaly Tereza Sikorová a Adéla Matušková. Nad jejich síly byly závodnice z Českých Budějovic. Sikorová prohrála s Průchovou 0:4 a Matušková s Osuchovou 0:1. Sikorová měla ještě možnost zápasit o bronz. Proti další závodnici z Č. Budějovic se taky neprosadila a získala 5. místo.

V kumite dorostenců do 45 kg Filip Dvořák se v úvodním boji sice ujal vedení 1:0 nad českobudějovickým Pletkou. 22 sekund před koncem si neuhlídal soupeřův kop na hlavu za tři body a byl vyřazen.

V kumite žen BRH se navrátivší Štěpánka Šajnarová probojovala do finále. S Veithovou z Č: Budějovic vedla vyrovnaný boj. Veithová potvrdila svoji roli favoritky a zvítězila těsně 1:0.

Vrcholem mistrovství jsou zápasy mužů. Tyto boje probíhaly před kamerami České televize. V kumite mužů nad 75 kg Bruntál reprezentovali Jiří Panáček, který se po delší době představil na zápasnickém kolbišti, a Lubomír Vaverka, který se vrátil po zranění. Oba se bez problému probojovali do semifinále. Zde Panáček porazil Ištvánka z Hodonína 1:0. Vaverka podlehl J. Kočímu z Č: Budějovic 0:3 a odvezl si z Brno 3. místo. Finále této kategorie bylo reprízou finále ME, které proběhlo před ¾ rokem. Zápas však nebyl tak dramatický a vyhecovaný. Oba soupeři se dlouho oťukávali. Zápas nabral na dramatičnosti až ke konci, kdy se už muselo rozhodnout o titulu. Panáčkovi se 36 sekund před koncem povedlo získat bod úderem gjaku – cuki na hlavu. Své vedení navýšil 10 vteřin před koncem, když úspěšně kontroval Kočího útok. Vedení udržel do konce zápasu a získal pro bruntálské karate zlatou medaili.

Bojů v kumite mužů do 75 kg se za Bruntál zúčastnili Šimon Chmelár a David Dvořák. Chmelár ve čtvrtfinále podlehl V. Kočímu 3:7. Díky postupu Kočího do finále

mohl bojovat o třetí místo. V samotném boji o „bednu“ porazil 1:0 Kříže z Rosic. Dvořák se probojoval do finále z druhé strany nominačního pavouka. Ve finále mezi Dvořákem a Kočím se ani jeden ze soupeřů nehrnul do útočení, za což byli oba napomínáni rozhodčím. Až po druhém napomínání se začalo bojovat. Kočímu se povedlo zabodovat 10 sekund před koncem utkání úderem džodan gjaku – cuki a získat titul mistra ČR.

Závěrečnou kategorii MČR je kumite mužů BRH. I zde měli bruntálští karatisté dvojnásobné zastoupení – Dvořáka a Vaverku. A opět jim byl osudný některý z bratrů Kočích z Č: Budějovic. Tentokrát Vojtěch. Vaverka s ním sice remízoval v semifinále 0:0, ale čtyři z pěti rozhodčích vyhodnotili Kočího jako lepšího a posunuli jej do finále. Zde se opět střetl s Dvořákem. I když zápas byl atraktivnější než předešlý finálový duel, výsledek byl totožný – Kočí opět zvítězil 1:0 a na Dvořáka zbylo další stříbro.

Bruntálský klub získal na tomto mistrovství celkem 1 zlatou, 4 stříbrné a 6 bronzových medailí. Nejlepší závodníci z tohoto šampionátu můžou čekat nominaci na MS, které proběhne 27. až 29.11. v novozélandském Aucklandu. (vit)

 

Foto zde…

 

-->