Karatisté se sešli v Bruntále na turnaji

V sobotu 11. dubna proběhla v bruntálské sportovní hale nominační soutěž na MČR v karate – 2. kolo Národního poháru. Pořádáním tohoto turnaje byl pověřen Klub karate – dó Bruntál, který v letošním roce slaví 25 let své činnosti. Při této příležitosti klubu všechno nejlepší do další činnosti popřáli starosta města Bruntálu Ing. Petr Rys a předseda Českého svazu karate Ing. Jiři Boček, který předal zástupcům klubu jubilejní pohár.

Samotného turnaje se zúčastnilo 118 závodníků z 9 oddílů z Česka a 2 ze Slovenska. Domácí klub reprezentovalo 15 karatistů. Škoda jen, že se v mužských kategoriích nemohli představit z důvodu zranění či nemoci, nejznámější představitelé bruntálského karate (Panáček, Vaverka, Chmelár).

V nejmladší kategorii pro začínající karatisty kihon – ido do 8 let při své premiéře získal Štěpán Šebek bronzovou medaili. Ještě úspěšnější v kihon-ido 9 – 11 let byla Valentýna Macková. Ta za celých pět kol nenašla přemožitelku a zvítězila. Marie Kučerová zde byla vyřazena v 1. kole, stejně tak jako Viktor Zatloukal.

Valentýna si velmi dobře vedla i v silnější disciplíně – kata žaček. Skončila na třetím místě. Stejné umístění získala i Marie Kučerová, Klára Dočková obsadila 7. místo. V kata žáků byli bratři Vodičkovi vyřazeni již v 1. kole.

Velkým překvapením byl zisk bronzové medaile „kumiťáka“ Filipa Dvořáka v kata dorostenců, kterou vybojoval s kata Saifa nad Pavlíkem z Brna. Antonín Kučera skončil v 2. kole. V kumite dorostenek obsadila Tereza Sikorová 7. místo. Adéla Matušková a Nela Brázdilová byly vyřazeny v 1. kole. 5. místo získal v kata juniorů Ondřej Tomeček, Daniela Prucková skončila v 1. kole kata juniorek.

V odpoledním bloku kumite se jako první z bruntálských zápasníků představila Štěpánka Šajnarová v kumite žen bez rozdílu hmotnosti (BRH). Ve finále si snadno poradila s Forstovou z Brna 3:0 a získala další zlatou medaili.

Bratři Alex a Denis Vodičkovi i v kumite žáků nad 35 kg dosáhli shodného umístěny, tentokrát však dostoupali na třetí příčku. Na tutéž medaili dosáhl i Ondřej Tomeček v kumite juniorů do 65 kg. Klára Dočková byla v kumite žaček BRH vyřazena v 1. kole. Daniela Prucková mezi juniorkami BRH obsadila 5. místo.

Nejhezčí a nejdramatičtější boje probíhali v kategorií kumite dorostenek a dorostenců. V dorostenkách BRH všechny tři bruntálské zástupkyně sice prohrály v úvodních kolech, ale dvě z nich, díky postupu soupeřek do finále, mohli ještě bojovat o bronzové medaile. Toto se povedlo Tereze Sikorové, která v rozhodujícím boji porazila Zrniovou ze Senice 6:3. Adéla Matušková těsně prohrála s další seničankou Sadloňovou 2:3 a obsadila 5. místo. „Černý Petr“ zůstal na Nelu Brázdilovou, která se do opravných bojů nedostala.

V kumite dorostenců do 45 kg měl Klub karate – dó dvojnásobné zastoupení: Filipa Dvořáka a Antonína Kučeru. Oba se k radosti domácích probojovali do finále. V zápase o zlato se Dvořák snažil využít své výškové převahy a Kučeru tlačil. Ten se však nedal, a dvěma přesně časovanými údery gjaku cuki na břicho získal dva body a vyhrál svoji kategorii.

Klub karate – dó v domácím prostředí získal celkem 3 zlaté, 1 stříbrnou, 8 bronzových medailí a většina zúčastněných se probojovala na MČR, které proběhne 23. května v Brně. (vit)