BRUNTÁLŠTÍ KARATISTI DOVEZLI Z ME 4 MEDAILE

V rakouském Fünsterfeldu proběhlo 25. a 26. května XVI. mistrovství Evropy v karate stylu goju-ruy. Českou republiku zde reprezentovala i pětice členů Klubu karate-dó Bruntál. Michal Hrubý v kata, David Dvořák, Jiří Panáček a Lubomír Vaverka v kumite. Vít Žatka byl součástí sboru rozhodčích.

V sobota do bojů o tituly zasáhli jen Jiří Panáček a Lubomír Vaverka, a to až v poslední kategorii dne, v kumite mužů nad 84 kg. Panáček zde patřil ke kandidátům na medaili. Jeho pouť však skončila ve čtvrtfinále. Domácímu Kozovi se úspěšně dařilo kontrovat údery cuki a zvítězil 5:2. Lubomír Vaverka si ve čtvrtfinále téže kategorie vedl úspěšněji. I on měl Rakouského soupeře.  Po celý zápas byl aktivnější, vytvářel tlak na soupeře a zaslouženě zvítězil 5:3. Toto se však nedalo říci o semifinálovém zápase. Vaverka proti Ukrajinci Tudorovskému působil příliš staticky. Ten toho využil, zvítězil 3:0 a postoupil do finále. I tato prohra však Vaverkovi stačila na bronzovou příčku.

Neděle byla určena pro zápasy v kategorii masters neboli veteránů, a pro týmové soutěže. Na kumite mastesrs nad 170 cm se připravoval i David Dvořák. Bohužel, při rozcvičce si poškodil sval na noze a do kategorie nenastoupil.

Michal Hrubý v tomto městě získal v roce 2001 svůj 1. titul mistra Evropy mezi dospělými. Po 12ti letech se zde vrátil, aby tento úspěch zopakoval, ale již v kategorii kata masters +35. Hrubý všechny soupeře drtil rozdílem třídy 5:0 včetně finálového utkání, kde s kata Suparimpei porazil slovenského Ovečku a dovezl si z Fünsterfeldu opět zlato.

Hrubý byl i součástí kata týmů. Čeští borci se bez problému probojovali do finále, kde se střetli s domácím týmem. Ve finále, kromě synchronního provedení kata, je třeba provést i praktickou ukázku použitých technik v kata tzv. bunkai. Podle mínění hlavního rozhodčího mistrovství však český tým před začátkem bunkai provedl úklonu, která byla v rozporu s pravidly a byli diskvalifikováni. Češi podali protest, který byl uznán (nešlo o tak závažné porušení, které by bylo důvodem diskvalifikace) a finále se opakovalo. I když v 1. finále bylo jednoznačně lepší rakouské mužstvo, naši se poučili a opakované finále vyhráli těsně 3:2.

Vrcholem mistrovství byly boje kumite družstev mužů. Zde se aktivně na postupu do finále podíleli Lubomír Vaverka a Jiří Panáček, který se otřepal z nepovedené soboty. Ve finále Češi nastoupili proti velmi silnému týmu Ukrajiny. První šel do boje Vaverka proti nejlepšímu Ukrajinci Štěpančukovi. Vaverkovým úkolem bylo protivníka eliminovat a vybojovat alespoň remízu. Toto se sice nepovedlo, ale v taktických plánech trenérů Dvořáka i Hýska se s touto prohrou počítalo. Po Vaverkovi nastoupil Panáček. Panáčkův úkol byl jasný, musel zvítězit a srovnat stav zápasů. Ani jednomu z karatistů se dlouho nepovedlo zabodovat, jen dostávali napomenutí za neaktivní způsob boje. Po jednom znovuzahájení boje se Panáčkovi povedl rychlý nástup s technikou uraken uči, získal za něj bod a toto těsné vedení udržel až do konce. V třetím zápase V. Kočí sice vedl, ale v závěru o vítězství přišel díky soupeřovu tříbodovému kopu na hlavu. V předposledním zápase byl náš tým kousek od prohry, kdy J. Kočímu stačilo udělat jeden drobný přestupek a byl by diskvalifikován. Ten tuto situaci zvládl a srovnal na 2:2. Hrdinou se stal S. Kubina z Hodnína, který, i když nebyl nejsilnějším členem týmu, rozdrtil svého soupeře před časovým limitem 8:0 a vybojoval pro české mužstvo titul mistrů Evropy.

„Jirka byl v sobotu příliš přemotivovaný, neměl tu rychlost a lehkost na kterou jsme u něho zvyklí. V neděli v týmech už byl klidnější a předvedl svůj standardní výkon. Jirka je fyzicky a technicky velmi silný závodník, ale je třeba pracovat na psychické přípravě. Luboš předvedl kvalitní výkon, vyvaroval se zbytečných přestupků a faulů a po zásluze získal medaili. U Michala je stále vidět, že to byl léta excelentní závodník. Věřím, že by bral medaili i mezi muži, kdyby zde mohl startovat. Škoda zranění Davida, určitě by do sbírky přidal další medaili.“ okomentoval mistrovství trenér Žatka.

Česká výprava se z 9 zlatými, 5 stříbrnými a 6 bronzovými medailemi stala nejúspěšnější zemí šampionátu před Rakouskem a Ukrajinou.(vit)

-->