Bruntálští karatisté získali medaile na ME

Ve dnech 16. až 18. září 2016 karatisté Klubu karate-dó Bruntál zúročili letní náročnou přípravu na vrcholném závodním zastavení letošního roku. V Rakouském Steyru se konalo Mistrovství Evropy v karate goju-ryu. Soutěže se zúčastnilo více než sedm set závodníků z devatenácti zemí Evropy. Díky úspěchům v nominačních turnajích dostali možnost reprezentovat Českou republiku David Dvořák, Lubomír Vaverka a Šimon Chmelár.

Jako první se v bojích v kategorii kumite Masters do 80kg zaskvěl velezkušený Bruntálský zápasník David Dvořák, který na misi jako nejstarší český závodník plnil náročné úkoly trenéra reprezentace. Dvořák obhajoval zlatou medaili z minulého evropského šampionátu. Jako úřadující mistr Evropy také do bojů s odpovídající razancí, bez slitování a zbytečných zaváhání nakročil. Poté, co prošel bez ztráty eliminačními souboji, v duelu o finále hravě porazil ukrajinského Oleksandra Chertoka 2:0 a v závěrečném finále, deklasoval Němce Thomase Lamma 4:1 sérií úderů, kopů na střední pásmo a bezchybně provedených podmetů. Potvrdil své neohrožené prvenství v dané kategorii a obhájil na další dva roky titul mistra Evropy.

Druhým odchovancem trenéra Víta Žatky, jenž změřil své síly s nejúspěšnějšími evropskými karatisty, byl Lubomír Vaverka v kategorii kumite muži nad 84 kg. V tzv. těžké váze se přesto, že se letos potýkal se sérií zranění, neztratil. Přes úvodní kola se bez komplikací probojoval do čtvrtfinále. Zde narazil na sice mladého Rakušana Tobiase Muthera, ale na jeho rychlé a dlouhé paže nenašel dostatečný recept, a po marných snahách, mu nakonec podlehl 1:5. Jelikož Rakouský závodník díky dalšímu vyhranému zápasu doputoval až do finále, dostal Vaverka šanci bojovat alespoň o bronzovou medaili v takzvané repasáži. V prvním kole, po úvodním oťukávání, překvapil ukázkovými kopy na hlavu běloruského Antona Sotikova a zvítězil 5:1. V souboji o třetí místo se Vaverka utkal s bulharským Tihomirem Todorovem. I přesto, že Vaverkovi bulharský bijec zlomil nos, za hlasitého skandování českých fanoušků zmobilizoval Vaverka zbytky sil a opět díky kopům na hlavu získal dostatečný bodový náskok, který se již bulharskému závodníkovi nepodařilo srovnat. Do bruntálských řad tak přibyl zasloužený bronz.

Posledním bruntálským želízkem v karatistickém ohni byl Šimon Chmelár v kategorii kumite muži do 84 kg, který byť byl na evropském šampionátu benjamínkem, rozhodně nepatřil mezi outsidery. Jako jeho dva kolegové, i on bez komplikací prošel eliminací. Následně se však utkal se španělským Jonathanem Herediou Fernandezem. V tomto vypjatém zápase se Chmelárovi nepodařilo udržet bodový náskok z počátku souboje a Špaňelovi podlehl 3:9. Jelikož Španělský reprezentant v následujícím zápase prohrál, byl Chmelár z dalších bojů vyřazen.

Všichni tři karatisté z bruntálského klubu byli také součástí českého kumite teamu mužů. Zde se však na výsledku odrazilo složení týmu, které bylo částečně složeno z nových nezkušených závodníků, kteří vystřídali zraněné matadory. V druhém z eliminačních kol Česká republika podlehla Rakousku 1:3. Vzápětí Rakousko prohrálo s Ruskem a Česku se potřetí obhájit mistrovský titul v kumite team nepodařilo.

V konečném součtu bruntálští karatisté přispěli k tomu, že reprezentace České republiky byla v zisku medailí druhá za domácím Rakouskem.

Šéftrenér klubu Vít Žatka vystoupení bruntálských zhodnotil: „Výsledky našich borců mě nepřekvapují, jsem na ně po právu hrdý, neboť i oni se zasloužili o to, že Bruntálské karate bylo a je Mekkou těch nejlepších sportovních karatistů již přes 25 let.“

Máte-li zájem trénovat společně s těmito karatisty a stát se součástí klubu, kde vládne přátelská a motivující atmosféra, přijďte do konce října 2016 v pondělí od 16.00 do 17.00 do tělocvičny na 4. ZŠ Okružní a ve středu od 16.00 do 17.00 do tělocvičny 1. ZŠ Jesenická. (LV)